ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΙΩΝ

 

 

ΕΝΑΡΞΗ 20:30
 
ΜΑΡΤΙΟΣ
 
Πέμπτη 16, ΑΜΜΩΝΙΟΣ ΣΑΚΑΣ. Κυριακή Αντωνίου: Τα Αδώνια Μυστήρια.

Παρασκευή 17, ΑΛΚΥΩΝ. Ιφιγένεια Κασταμονίτη: Ομφαλός – Το κέντρο του κόσμου
 
Τρίτη 21, ΗΛΙΟΣ. Εισήγηση/συζήτηση θεοσοφικού θέματος.
 
Παρασκευή 24, ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ. Θεόδωρος Κατσιφής: Η μεταφυσική του Κρισναμούρτι
 
Τρίτη 28, ΟΡΦΕΥΣ. Εισήγηση/συζήτηση θεοσοφικού θέματος.
 
Πέμπτη 30, ΑΜΜΩΝΙΟΣ ΣΑΚΑΣ. Γεώργιος Γιανναδάκης: Ο Σταυρός – αιώνιο σύμβολο.
 
Παρασκευή 31, ΑΛΚΥΩΝ. Ρένα Κεφαλούδη:Από τον Αριστοτέλη στον Απ. Παύλο, περί ψυχής και σώματος
 

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

 

Δευτέρα 3, ΑΘΗΝΑ. Σταύρος Οικονομίδης: Ύδωρ Ιερόν, Μεταμορφωτικόν

Τρίτη 4,  ΟΡΦΕΥΣ. Εισήγηση/συζήτηση θεοσοφικού θέματος (εργασίες μόνο για μέλη) (*)

Πέμπτη 6, ΑΡΤΕΜΙΣ. Εσωτερικός Κύκλος (εργασίες μόνο για μέλη)

Παρασκευή 7, ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ. Χρύσανθος Φοινικαρίδης: Ορφισμός

 

Τρίτη 25, ΗΛΙΟΣ. Εισήγηση/συζήτηση θεοσοφικού θέματος

 

Πέμπτη 27, ΑΜΜΩΝΙΟΣ ΣΑΚΑΣ. Κυριακή Αντωνίου:  Τα Μυστήρια του Ερμητισμού

 

Παρασκευή 28, ΑΛΚΥΩΝ. Γιώργος Γιανναδάκης: Ο Ενώχ στη «Μυστική Δοξασία»

 

(*)Τα μέλη των στοών ΗΛΙΟΣ και ΟΡΦΕΥΣ συναποφασίζουν σε κάθε συνάντησή τους το προς συζήτηση θέμα της επόμενης συνάντησης

 

ΜΑΪΟΣ

 

Τρίτη2, ΟΡΦΕΥΣ. Εισήγηση/συζήτηση θεοσοφικού θέματος (εργασίες μόνο για μέλη)

 

Πέμπτη 4, ΑΡΤΕΜΙΣ. Εσωτερικός Κύκλος (εργασίες μόνο για μέλη)

Παρασκευή 5, ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ. Μάρκος Αλαφούζος: Από την διδασκαλία της AnnieBesant – «HΕξέλιξη της Ζωής»

 

Δευτέρα 8, ΑΘΗΝΑ. ΕΟΡΤΗ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΛΩΤΟΥ – Εισηγητής: Αντώνιος Παπανδρέου: Είναι η «Καινή Διαθήκη» συνέχεια της «Παλαιάς»; (Δεξίωση)

Τρίτη 9, ΗΛΙΟΣ. Εισήγηση/συζήτηση θεοσοφικού θέματος

 

Πέμπτη 11, ΑΜΜΩΝΙΟΣ ΣΑΚΑΣ. Γιώργος Γιανναδάκης: Η Αποκαλυμμένη Γνώση κατά την Εσωτερική Παράδοση – Μέρος 1ον, «Η καταγωγή του ανθρώπου»

Παρασκευή 12, ΑΛΚΥΩΝ. Ελένη Εξηνταβελώνη: Ο Προμηθέας και η Κοσμογονική αρχή του πυρός

 

Τρίτη 16,  ΟΡΦΕΥΣ. Εισήγηση/συζήτηση  θεοσοφικού θέματος

Πέμπτη 18, ΑΡΤΕΜΙΣ. Εσωτερικός Κύκλος (εργασίες μόνο για μέλη)

 

Παρασκευή 19, ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ. Γεράσιμος Διαμαντάτος: Ελεύθερη συζήτηση

 

Τρίτη 23, ΗΛΙΟΣ. Εισήγηση/συζήτηση θεοσοφικού θέματος. Πέμπτη 25,

 

Πέμπτη 25, ΑΜΜΩΝΙΟΣ ΣΑΚΑΣ. Γιώργος Γιανναδάκης: Η Αποκαλυμμένη Γνώση κατά την Εσωτερική Παράδοση – Μέρος 2ον, «Η μετενσάρκωση και το Κάρμα»

 

Παρασκευή 26, ΑΛΥΚΩΝ. Μάρκος Βουτσίνος: Ο μεγάλος Γκουρού Νανάκ

 

ΙΟΥΝΙΟΣ

 

Πέμπτη 1, ΑΡΤΕΜΙΣ. Εσωτερικός Κύκλος (εργασίες μόνο για μέλη)

 

Παρασκευή 2, ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ. Θεόδωρος Κατσιφής: Οι Κυνικοί – Διογένης

 

Πέμπτη 8, ΑΜΜΩΝΙΟΣ ΣΑΚΑΣ. Γιώργος Γιανναδάκης: Η Αποκαλυμμένη Γνώση κατά την Εσωτερική Παράδοση – Μέρος 3ον, «Η Πνευματική Ιεραρχία»

 

Παρασκευή 9, ΑΛΚΥΩΝ. Γιώργος Καλογεράκης: Θεουργία και Ψυχουργία

 

Δευτέρα 12, ΑΘΗΝΑ. Μάρκος Αλαφούζος:  Από την διδασκαλία της AnnieBesant– «HΕξέλιξη της Μορφής»

 

Πέμπτη 15, ΑΜΜΩΝΙΟΣ ΣΑΚΑΣ. Κυριακή Αντωνίου: Έλληνες μάγοι

 

Παρασκευή 16, ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ. Δημήτριος Μοσχάτος: Φυσικό και Αστρικό σώμα

 

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

 

ΜΙΝΩΣ - ΡΑΔΑΜΑΝΘΥΣ (Κοινές εργασίες)

 

ΑΠΡΙΛΙΟΣ – Ο Συμβολισμός του Σταυρού παγκοσμίως και διαχρονικώς

 

ΜΑΪΟΣ – Μυστικές Εταιρείες

 

ΙΟΥΝΙΟΣ – Αλχημεία (εργασίες μόνο για μέλη)